Magazyn

W klasycznym stylu

Redakcja
28-08-2012 o 06:53
Ponadczasowość rozwiązań, elegancja, odporność na chwilowe mody - to cechy, dzięki którym wiele osób decyduje się na urządzenie wnętrz w stylu klasycznym.
Takie aranżacje rządzą się swoimi prawami. W pomieszczeniu muszą pojawić się odpowiednie meble, podłoga. Oprawa ścian i okien ma być wysmakowana. Warto pamiętać o wprowadzeniu nadających elegancji dodatków.
Poniżej kilka zasad, których należy przestrzegać, aby efekty były jak najlepsze:
Metraż
Wnętrza w stylu klasycznym aranżowane są zwykle w sporych pomieszczeniach (choć zdarzają się wyjątki). Dzieje się tak ponieważ klasyczne sprzęty potrzebują miejsca, żeby się dobrze prezentować.

Meble
Nie muszą to być antyki. Ważne, żeby przestrzeń wypełnić dosyć masywnymi sprzętami o klasycznej formie.

Dodatki i bibeloty
Dodatki są ważnym dopełnieniem wystroju. Pomieszczenie uzupełnione o ramki na komodzie lub ozdobne świeczniki będzie sprawiało wrażenie bardziej stylowego. Pożądane są też wszelkiego rodzaju dekoracyjne tkaniny: pledy, narzuty, poduszki jako dopełnienie foteli lub kanap, a także serwetki, obrusy i bieżniki zdobiące stoły. Dobrą oprawą okien będą długie, spływające zasłony ze szlachetnych materiałów. Zwieńczeniem ścian mogą być: sztukateria, zdobione listwy.

Kolorystyka
We wnętrzach klasycznych również kolorystyka powinna taka pozostać. Najlepsze będą odcienie brązu i beżu, ewentualnie z kroplą złota. Kontrasty i mniej oczywiste kolory są dopuszczalne, pod warunkiem, że będą użyte w sposób przemyślany, z umiarem i smakiem. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie wysokiej jakości drewna czy kamienia naturalnego.

Oświetlenie
Lampy w takim wnętrzu mają rolę głównie dekoracyjną. Oprawy oświetleniowe należy wybierać z dużą dbałością o detale: kształt, kolor, wzór abażurów. Kropką nad i wystroju może stać się okazały żyrandol. Dobrym uzupełnieniem wyglądu ścian będą kinkiety. Pomocne w doświetleniu wnętrza mogą być nowoczesne halogeny, ważne aby nie były zbyt widoczne.
Więcej inspiracji szukaj w teczkach pomysłów oraz w katalogach produktów w serwisie domideco.pl 
Tekst: Ewa Burak
Zdjęcia: serwis domideco.pl, prywatne galerie architektów