Magazyn

Pokój dziecka - wiele funkcji, jedna przestrzeń

Redakcja
13-08-2012 o 08:11
Pokój dziecka jest najdynamiczniej rozwijającym się pomieszczeniem w całym domu, dlatego powinien być zaprojektowany tak, aby "rósł" razem z dzieckiem. Wyzwaniem dla projektanta jest skupieniu tak wielu funkcji w jednym pomieszczeniu. Dziecięcy azyl winien być jednocześnie sypialnią, bawialnią, pokojem do nauki, miejscem przyjmowania gości, a to wszystko oprawione w wesołe kolory i miękkie kształty.

Meble
Najlepszym rozwiązaniem będą solidne meble w neutralnym kolorze (np. naturalne jasne drewno). Takie wyposażenie nigdy nie wychodzi z mody, a przestrzeń w pokoju dziecka można kreować w zależności od jego wieku i aktualnych zainteresowań, odpowiednimi dodatkami.
Jeżeli jednak jesteśmy gotowi ponosić koszty generalnego remontu i całkowitej wymiany mebli co kilka lat, możemy przy wyborze odrobinę bardziej poszaleć z formą oraz kolorem.

Dobór kolorów
Kolory są bardzo ważnym elementem w prawidłowym psychorozwoju dziecka. Zaraz po urodzeniu maluch spędza większość czasu śpiąc, a spokojny sen gwarantują delikatne, pastelowy barwy. Z intensywnymi kolorami należy raczej poczekać, aż dziecko trochę podrośnie, wtedy idealnie sprawdzą się w pokojach zabaw oraz miejscach gdzie dzieci uczą się nowych umiejętności.

Oświetlenie
W pokoju dziecka jest kilka takich miejsc, które nie mogą pozostać nieoświetlone. Po pierwsze: biurko. Tutaj przyda się lampka o intensywnym kierunkowym strumieniu światła, postawiona z lewej lub prawej strony w zależności od tego którą ręką dziecko pisze. Kolejnym takim miejscem są okolice łóżka. Tu z kolei dobrze sprawdzi się oświetlenie zmienne - intensywne do czytania oraz delikatne, przyciemnione, które może palić się nawet całą noc. Dobrym rozwiązaniem są tu tzw. dekoracyjne oprawy oświetleniowe, których światło jedynie rozprasza ciemność. Oczywiście w pokoju musi znaleźć się też centralne źródło światła, która będzie oświetlało równomiernie każdą ze stref.

Organizacja przestrzeni
Pokój dziecka powinien być wyposażony w jak najwięcej schowków i pojemników, aby w możliwie krótkim czasie można było posprzątać porozrzucane zabawki, których ilość rośnie w zawrotnym tempie. Bardzo dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju kufry i skrzynie z drewna lub wikliny. Są eleganckie i klasyczne, a po zamknięciu ich wieka, bałagan natychmiast znika z oczu. Porządek w pokoju pomogą również utrzymać pudełka na drobiazgi i zabawki. To co we wczesnym okresie życia dziecka będzie skrywało pieluszki, smoczki i kołderki, później świetnie nada się do chowania samochodów, lalek, kredek i tym podobnych akcesoriów.

Więcej mebli dziecięcych, pokoi dziecięcych lub oświetlenia szukaj w teczkach pomysłów.
Tekst: Katarzyna Burak
Zdjęcia: serwis domideco.pl oraz prywatne galerie architektów