Magazyn

Master bedroom

Redakcja
05-02-2013 o 08:12
Poszerzenie sypialni o łazienkę, czasem także o garderobę, to coraz częściej spotykane rozwiązanie. Jaki jest minimalny metraż potrzebny do urządzenia takiej przestrzeni, jakie korzyści płynął z zastosowania tego rozwiązania? Odpowiedzi na ta te i wiele innych pytań w poniższym materiale.
Master bedroom, czyli duet: sypialnia z łazienką. Takie połączenie funkcji pojawia się coraz częściej w projektach nawet skromnych domów. To za sprawą korzyści, jakie płynął z zastosowania takiego rozwiązania. Uzupełniona dodatkowymi pomieszczeniami sypialnia gwarantuje pełną prywatność, związaną z nocnym wypoczynkiem: spokojny sen, poranną i wieczorną toaletę, bez oczekiwania w kolejce do rodzinnej łazienki, a powiększona dodatkowo o garderobę pozwala na wybór stroju bez konieczności biegania po domu w piżamie.

Łazienka odcięta od reszty domu drzwiami sypialni ma wiele zalet. Stwarza najbardziej osobiste miejsce relaksu – tu nie zabłąka się żaden nieproszony gość. Bez obaw możemy korzystać z niej również w nocy, nie przeszkadzając innym domownikom. Pozwala delektować się kąpielą w samotności, gdy dzieci śpią. Skraca drogę z łóżka do łazienki i na odwrót. Jeśli lubimy, możemy skorzystać z niej we dwoje albo uciąć sobie wieczorną pogawędkę, gdy jedno z nas wyleguje się w wannie. O poranku nie grozi nam pośpiech wspólnego szykowania się do pracy i szkoły. Łazienka może sąsiadować z sypialnią (do obu prowadzi wejście z korytarza), być z nią połączona bezpośrednio – wspólnymi drzwiami – lub za pośrednictwem garderoby.

Aby pozwolić sobie na takie rozwiązanie musimy mieć odpowiednio dużo miejsca. Sypialnia dla rodziców zwykle ma 11-15 m², a wraz z garderobą lub miejscem na szafę – minimum 20 m². Dodatkowe kilka metrów to łazienka. Taka wielkość jest odpowiednia, by w sypialni zmieściły się: standardowej wielkości dwuosobowe łóżko (160x200 cm) oraz meble (szafa, fotele) ustawione tak, by wygodnie było się między nimi poruszać oraz by nie utrudniały na przykład otwierania okien czy swobodnego przejścia do łazienki.

Ostatecznym argumentem za urządzaniem master bedroom będą poniższe zdjęcia. Zapraszam do galerii!
Tekst: Ewa Burak
Zdjęcia: serwis domideco.pl oraz prywatne galerie architektów