Magazyn

Rozświetlamy sypialnię

Redakcja
24-07-2013 o 15:18
Światło potrafi wykreować atmosferę wnętrza w zależności od potrzeb jego użytkowników. Sypialnia to miejsce, w którym na pierwszym miejscu stawiamy odpoczynek i relaks. Zadaniem oświetlenia w tym pomieszczeniu jest uspokojenie i wyciszenie przy jak najmniejszym męczeniu oczu jaskrawą barwą. Atmosfera odprężenia i harmonii powinna unosić się w powietrzu delikatnie uspokajając i pobudzając do snu, drzemki czy odpoczynku. Jak osiągnąć wymarzony efekt świetlny w sypialni? Oto kilka wskazówek:
Warto zadbać o odpowiedni odcień oświetlenia, tak, aby stworzyć w swojej sypialni przytulny klimat.
Kluczowy jest wybór temperatury światła – ciepła barwa stworzy klimat sprzyjający relaksowi. Wybierając żarówki do sypialni, zwróćmy więc uwagę na oznaczenia dotyczące barwy. - Wartość 6000 K jest najbliższa właściwościom najzdrowszego wzroku światła słonecznego. W sypialni sprawdzą się też cieplejsze barwy poniżej 6000 K. Ich zastosowanie uczyni sypialnię przytulnym, sprzyjającym wypoczynkowi miejscem. (Materiał prasowy firmy SIGMA)
Aranżując wymarzoną sypialnię, należy wziąć pod uwagę wszystkie funkcje, jakie spełniać będzie to wnętrze oraz elementy jego wyposażenia, które potrzebują szczególnego oświetlenia.

Kiedy w sypialni umiejscowić chcemy toaletkę z lustrem, pamiętać należy, że w zimowe poranki światło dzienne nie wystarczy nam do zrobienia perfekcyjnego makijażu. Należy wspomóc się sztucznym oświetleniem umiejscowionym w taki sposób, aby cała twarz osoby siedzącej przy toaletce rozjaśniona była bardzo dokładnie.

Jeżeli lubimy czytać przed snem, powinniśmy zadbać o dobrą lampkę stołową, bądź kinkiet umiejscowiony tuż przy łózku, który emitować będzie światło pod odpowiednim kontem sprzyjającym swobodnej lekturze:
Do czytania przed snem niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia przy łóżku. Warto zadbać, by dolna krawędź abażuru znajdowała się nie wyżej niż 50 cm od poziomu materaca – takie ustawienie zapewni maksymalny komfort przy wieczornej lekturze. (Materiał prasowy firmy SIGMA)
Kolejnym rozwiązaniem dla moli książkowych jest stworzenie w sypialni kącika do czytania. Ulubiona powieść, wygodny fotel, lampa podłogowa dająca dobre światło. Brakuje jeszcze kubka gorącej herbaty, aby nazwać to idealną propozycją na długi zimowy wieczór. 

⇐ Projekt wnętrza: Agnieszka Żyła Art of Home
Odpowiednia manipulacja ułożeniem oraz natężeniem oświetlenia to klucz do sukcesu. Oto kilka sposobów na wykreowanie przestrzeni światłem.
Osobliwego klimatu dodadzą wnętrzu kinkiety. Tego typu lampki pełnią istotną funkcję estetyczną. Producenci mają do zaoferowania bardzo wiele modeli we wszystkich możliwych stylach. Dodatkowo oświetlenie ścienne potrafi modyfikować optycznie przestrzeń: 
Oświetlenie skierowane do góry, np. kinkiety, optycznie dodaje pomieszczeniu przestrzeni,natomiast to skierowane do dołu buduje intrygujący nastrój, tworząc jednocześnie wrażenie obniżenia stropu. (Materiał prasowy firmy SIGMA)

Do nowoczesnych wnętrz proponujemy stosunkowo nowe rozwiązanie: oświetlenie za pomocą list LED-owych. Poprzez odpowiednie umieszczenie pasm światła manipulować można wrażeniem optycznym, tj. wydłużyć ściany, czy oddalić optycznie sufit. Można je zamontować praktycznie wszędzie, zarówno jako godny zamiennik lampki nocnej przy łóżku, jak i przy podwieszanym suficie, a nawet... pod łóżkiem, zyskując nie tylko dodatkowe źródło światła, ale także imponujące wartości estetyczne w sypialni.

W tej karuzeli rozmaitych możliwości nie należy zapominać o oświetleniu sufitowym, jego funkcjonalność w sypialni nie podlega wątpliwościom.Dobrym rozwiązaniem okażą się lampy z możliwością stopniowego ściemniania. Można wtedy dobrać natężenie światła w zależności od swoich potrzeb w danym momencie.

Projekt wnętrza: PauloKaa Design ⇒
Zdjęcia: serwis Domideco.pl, materiał prasowy firmy SIGMA
Pomoc merytoryczna: materiał prasowy firmy SIGMA
Tekst: Paula Ratkiewicz