Magazyn

Juicy Salif Philippe'a Starcka

Redakcja
04-09-2013 o 08:23

Koniec lat 80., włoska wyspa Capri. Minęło południe, kiedy do jednej z tamtejszych restauracji powolnym krokiem wszedł Philippe Starck. Francuski projektant myśli zajęte ma najnowszym zleceniem. Kiedy został poproszony o zaprojektowanie tacy dla kultowej marki Alessi, zgodził się od razu. Siada teraz samotnie przy stoliku i wciąż pochłonięty myślami, zamawia typowo włoski lunch: frutti di mare. Pomysły na designerską tacę kotłują się w głowie, żaden jednak nie wydaje się być wystarczająco dobry, a Starck nie poprzestanie, dopóki nie osiągnie ideału. Kelner podchodzi do stolika, podając talerz z kałamarnicą. Projektant przygląda się uważnie potrawie, po czym prosi o doniesienie cytryn, które to wzbogacić mają smak dania. Nagle, niespodziewanie przychodzi myśl! Twórcze olśnienie!

Starck chwyta, co ma pod ręką: papierową serwetkę poplamioną sosem pomidorowym i zaczyna w pośpiechu przelewać na kawałek papieru myśl, która tak niespodziewanie zrodziła się w jego głowie. Gdybyśmy spojrzeli mu teraz przez ramię, z pewnością zdziwilibyśmy się niemało - na skrawku papieru powstaje bowiem przedziwny szkic i nie jest to z pewnością zamówiona przez Alessi taca, ale przedmiot o enigmatycznym kształcie i zastosowaniu.

Dziś wiemy, że wkrótce cały świat pokocha ten najsłynniejszy gadżet kuchenny - wyciskacz do cytryn o kształcie... kałamarnicy. Takim właśnie sposobem ten apetyczny głowonóg prosto z talerza Starcka przeniósł się do milionów kuchni na całym świecie.

Serwetkę ukraszoną chaotycznymi projektami oraz plamami zebranymi z restauracyjnego stołu francuski projektant wysłał prosto do Alberta Alessi'ego i tak, już w roku 1990 rozpoczęto masowa produkcję Juicy Salif pod marką Alessi.
Oryginalny futurystyczny gadżet, wykonany z polerowanego aluminium urzekł nie tylko wzorowe panie domu, ale przede wszystkim fanów i kolekcjonerów perełek nietypowego designu.  Jednym, przywołuje na myśl legendarną już kałamarnicę, innym przypominać będzie pająka, a jeszcze innym... kosmiczny statek. W tym cały urok tego przedmiotu, stać się może on wszystkim, w zależności od wyobraźni. Juicy Salif jest eksponatem w stałej ekspozycji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, co jest niezaprzeczalnym dowodem, że wpisał się on na stałe w historię światowego designu.
Zdjęcia: Alessi.com, profil Alessi na Domideco.pl
Tekst: Paula Ratkiewicz