Magazyn

Angielski szyk

Redakcja
26-09-2013 o 15:29
Przytulnie, subtelnie, romantycznie... Czy tak wygląda klimat Twojego wymarzonego wnętrza? Czy chcesz zasypiać i budzić się skąpany delikatnych pastelowych barwach, jeść przy stole upstrzonym kwiatami i relaksować się w otoczeniu tradycyjnych zabytkowych mebli? W takim razie proponujemy Ci postawienie na angielski szyk. Przedstawiamy kilka naszych porad, jak wprowadzić nutkę angielskiej tradycji do swojego mieszkania.
1.Nie bój się odważnych połączeń
Wzory to nieodłączny element aranżacji angielskiej. Królują tu przede wszystkim motywy florystyczne: dywany obrastają w pnącza, czerwone róże zakwitają na tapetach i tapicerowanych fotelach. Jednak kwiaty to nie wszystko, bo w takim wnętrzu stawiamy równocześnie na inne wzory. Łączymy ze sobą np. dywan w kwiaty, krzesło tapicerowane pasiastą tkaniną, a do tego kraciaste dodatki. Brzmi jak bałagan? Takie połączenia, dokonane z odpowiednią ostrożnością, dać mogą zadziwiająco stylowy efekt.

2.Postaw na subtelność
Kolorystyka dominująca w stylu angielskim to biele i barwy pastelowe: róże, zielenie, jasne odcienie niebieskiego. Jeżeli na ściany nie zdecydujemy się położyć tapety, najlepiej użyć farby w takiej właśnie subtelnej tonacji, która doda lekkości i stanie się idealnym tłem do innych elementów wystroju, których w tym przypadku nie brakuje! Wybierając kolor mebli także postawić można na biel, która nieco załagodzi optycznie ich ciężkość i masywność.


Kuchnia Remeb

3.Zakochaj się w tradycji
Jak zostało powiedziane, meble wybieramy ciężkie i obfite w kształty. Ich cecha charakterystyczna to bogate, stylizowane na retro zdobienia, które dekorują fronty szafek, nóżki, czy oparcia foteli. Miękkie meble, takie jak sofy, fotele i krzesła powinny być  tapicerowane, najlepiej wzorzystymi obiciami. Warto rozejrzeć się za takimi okazami np. na targach staroci, gdzie znaleźć można czasem prawdziwe cuda!

4.Zbieraj, kolekcjonuj, gromadź

Angielskie wnętrza to raj dla kolekcjonerów. Przeszklone gablotki pozwolą nam na zaprezentowanie najciekawszych drobiazgów.

5.Odkryj moc w dodatkach
Styl angielski kocha dekoracje. Ich nigdy nie jest tu za dużo! Poduszki, koronkowe firanki, obrusy i bieżniki na stołach, lustra w zdobionych ramach, wazony z ciętymi kwiatami, ramki na zdjęcia, itp. itd. Jeszcze lepszy efekt osiągniemy, kiedy wyeksponujemy bibeloty naznaczone czasem, pamiętające domy naszych pradziadków. Warto poszperać na rodzinnym strychu w poszukiwaniu pokoleniowych skarbów i wkomponować je w aranżację swojego wnętrza, dając im nowe życie.
Zdjęcia: serwis Domideco.pl, materiał prasowy Porta KMI Poland
Tekst: Paula Ratkiewicz