Magazyn

Ciąg roboczy - co to takiego?

Redakcja
01-10-2013 o 21:21
Projektując kuchnię, często słyszy się o “ciągu roboczym”. Jest to jedno z pojęć należących do ergonomii, czyli nauki zajmującej się badaniem relacji między człowiekiem a jego miejscem pracy. Ciąg roboczy w kuchni to takie ustawienie szafek, sprzętów AGD i dodatkowego wyposażenia, które zagwarantuje, że wszystkie wykonywane czynności odbędą się w możliwie najkrótszym czasie i przy minimalnym wysiłku ze strony człowieka.
W skład ciągu roboczego wchodzą kolejno (dla osoby praworęcznej) takie strefy jak:
- strefa zapasów,
- strefa przechowywania,
- strefa zmywania,
- strefa przygotowywania,
- strefa gotowania i pieczenia.
Osoby leworęczne powinny odwrócić tę kolejność. Kierowanie się nią jest ważne, ponieważ porządkuje ona wykonywane przez nas czynności podczas gotowania, a także gwarantuje zachowanie tzw. trójkąta roboczego, czyli sprawnej komunikacji między blatem roboczym, zlewem i kuchenką bądź płytą grzewczą.
 
W ciągu roboczym liczy się jednak nie tylko kolejność, ale również powierzchnia, jaką przeznaczamy dla każdej ze stref. Aby łatwiej było zdecydować, czy więcej przestrzeni przeznaczyć na powierzchnię np. do gotowania czy może jednak do przechowywania, warto zadać sobie kilka pomocniczych pytań.
- Ile osób będzie korzystało z kuchni? Jak duża jest moja rodzina? Jak często zapraszam gości?
- Jak często robię zakupy? Czy przygotowuję zapasy na zimę?
- Jakich sprzętów posiadam najwięcej? Sztućców, zastawy stołowej, garnków?
- Czy często korzystam z kuchenki (lub płyty grzewczej)?
- Jak często używam piekarnika? Czy posiadam dużo akcesoriów do pieczenia?
- Jak dużego zlewu potrzebuję? Jak często zmywam? Ile naczyń brudzę? Czy w mojej kuchni planuję umieszczenie zmywarki?
Odpowiedzenie sobie na te pytania znacznie ułatwi nie tylko decyzję dotyczącą powierzchni do przeznaczenia na każdą ze stref, ale także co do ustawienia mebli w kuchni. Dlaczego? Otóż kuchnie ustawione w literę G czy U zazwyczaj posiadają największą strefę przechowywania i przygotowania. Kuchnie z wyspą sprawdzą się u osób, które dużo gotują i pieką. W kuchni dwurzędowej przeznaczymy podobną powierzchnię zarówno dla strefy zmywania, przygotowania jak i przechowywania, a w kuchni jednorzędowej znajdzie się najmniej miejsca dla każdej ze stref.
Projektując kuchnię warto zwrócić uwagę na jej ergonomiczne aspekty, gdyż współcześnie dostępne zabudowy kuchenne z sukcesem łączą w sobie tak funkcjonalność jak i piękno. Oczywiście, chcąc stworzyć kuchnię dla nas idealną oprócz ciągu roboczego trzeba wziąć pod uwagę również inne czynniki, takie jak wysokość szafek, ustawienie produktów i akcesoriów, dostęp światła naturalnego, wentylacja, kolorystyka. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym, aby z sukcesem połączyć wszystkie czynniki, tworząc zbalansowane pomieszczenie, warto skorzystać z pomocy dobrego architekta.


Tekst: Aneta Rumińska