Magazyn

Jaka szafka do łazienki?

Redakcja
08-10-2013 o 12:50
Meblowanie łazienki może być proste! Dziś odpowiemy na kilka istotnych pytań dotyczących szafek i szafeczek do każdego salonu kąpielowego: Jak dobrać idealne meble do swojej łazienki? Jakimi kryteriami się kierować? Jak pomieścić wszystkie potrzebne przedmioty i uniknąć odczucia "zagracenia" wnętrza?
Kiedy wybieramy meble do łazienki, pierwszym kryterium, jakim powinniśmy się kierować jest materiał, z którego są one wykonane. Należy zwrócić uwagę nie tylko na jego wytrzymałość, ale przede wszystkim na nieprzeciętną odporność na wilgoć. Producenci oferują szafki wykonane z metalu, szkła, plastiku, płyt MDF bądź drewnianych wcześniej laminowanych lub fornirowanych. 
Kolejna ważna rzecz to wygoda używania naszej szafki. Przed dokonaniem zakupu warto więc ją przetestować, otwierając i zamykając drzwiczki. Sprawdzamy wtedy, czy są równo zamontowane, czy zamykają się płynnie i bez trzaskania, a otwierają z łatwością - pamiętać należy, że łapiąc za uchwyt będziemy mieć często ręce mokre od wody, bądź ubrudzone kremem, mydłem itp., dlatego szczególnie ważna jest łatwość w otwieraniu i zamykaniu drzwiczek.
Idealne szafki łazienkowe, to także takie, które pozwalają nam utrzymać maksymalną czystość w naszej łazience. Proponujemy postawić na meble wiszące, bądź na nóżkach (które najczęściej także montowane są do ściany, a nóżki odgrywają rolę dekoracyjną). Mebel, który przylegać będzie całą powierzchnią dna do podłogi sprawi wiele kłopotu podczas jej zmywania, zwłaszcza, jeżeli coś nam się rozleje w tym miejscu - olejek do kąpieli, szampon, albo... lakier do paznokci! W takich wypadkach z pewnością docenimy fakt, że mebel uniesiony jest nad podłogą.
Po zdecydowaniu, co chcemy przechowywać  w łazience, należy zaplanować, jak umeblować to wnętrze, aby pomieścić wszystko, równocześnie nie przytłaczając aranżacji nadmiarem wyposażenia. Zapraszamy do obejrzenia naszych propozycji, a może któraś z nich Was zainspiruje:
Szafka MODO, Koło

Szafka pod umywalkę
Takie szafki mają dwie podstawowe zalety. Po pierwsze - są funkcjonalne, gdyż pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, której w łazience nie mamy zazwyczaj w nadmiarze. Po drugie - dodają wnętrzu walorów estetycznych, kryjąc syfon pod umywalką.
Często w tym miejscu stawia się na klasyczne otwierane na boki drzwiczki, my jednak proponujemy szuflady ze specjalnym mechanizmem, który powala na otwarcie ich pod wpływem nacisku. Z łatwością otworzymy taką szufladę kolanem, czy łokciem. To naprawdę świetne udogodnienie!
Słupek PURE, Cersanit

Słupek łazienkowy
To rozwiązanie problemu "upchnięcia" wielu przedmiotów w niewielkiej łazience. Słupek, dzięki temu, że jest wąski, nie będzie zajmował tyle miejsca na podłodze, co np. łazienkowa szafa, a fakt, że jest wysoki pozwoli nam umieścić w im więcej rzeczy niż w zwykłej szafce. Mebel ten czasem kryje też w sobie kosz na brudną bieliznę ukryty pod dolnymi drzwiczkami, co dodatkowo sprzyja oszczędzaniu przestrzeni.
Jak zostało wcześniej powiedziane, najlepiej jest zadbać o to, by meble łazienkowe nie miały kontaktu z podłogą, bezpiecznie jest więc postawić na słupek wiszący, nawet parę centymetrów nad podłożem. Jeżeli zależy nam na trwałości mebla, przede wszystkim nie powinniśmy wybierać słupka stojącego na cokole.
Szafka ścienna Nexio, Blomus

Szafki ścienne
To także rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić miejsce w łazience, szafki ścienne mogą służyć jedynie przechowywaniu, bądź pełnić dodatkowo funkcje dekoracyjne, jeżeli postawimy np. na ciekawe kolory i materiały. Podwójnie funkcjonalna okaże się szafka z lustrem na froncie, umieszczona nad umywalką. Ciekawych rozwiązań jest wiele i każdy z pewnością dobierze coś idealnego do swojej łazienki.
Zdjęcia: serwis Domideco.pl
Tekst: Paula Ratkiewicz