Magazyn

W klimacie art déco

Redakcja
22-10-2013 o 10:21
Lata 20. ubiegłego wieku. Po I Wojnie Światowej powoli opada kurz, pozwalając Europie odrodzić się na nowo do życia. Artyści znużeni przedwojenną estetyką secesyjną - kwiecistą, ornamentacyjną, "nieujarzmioną", rozpoczynają poszukiwania nowego sposobu wyrazu. Stylu nie gardzącego tradycją, ale równocześnie odzwierciedlającego zmieniającą się na ich oczach rzeczywistość: rozwój cywilizacyjny, postępująca nowoczesność. Tak właśnie we Francji narodził się styl art déco, który szybko pokochały także inne europejskie państwa. Przedstawiamy kilka najważniejszych cech stylistyki art déco we wnętrzach, może zainspirują one Was do małej rewolucji w Waszym salonie?
Projekt: SH STUDIO
Fotel, Kare Design

Pięknie i funkcjonalnie
Meble w art déco mają dwie równoważne funkcje: estetyczną i użytkową. Obie są istotne i powinny pozostawać we wzajemnej symbiozie. Mimo więc, iż wyposażenie jest pięknie zdobione i bogate w formie, w żadnym wypadku aspekt dekoracyjny nie powinien być przeszkodą w funkcji praktycznej, służącej użytownikowi.

Estetyka sprzeczności
Chcąc opisać jednym słowem styl art déco, powiedzielibyśmy: eklektyzm. To trudna lecz piękna w efektach sztuka łączenia sprzeczności: nowoczesności i tradycji. Z jednej strony artyści lat 20., zafascynowani nowoczesnością tchnęli ducha awangardy w swoje aranżacje, z drugiej jednak zachowali duży szcunek do tradycji, i to tych najdawniejszych, bo w art déco odnaleźć można nawiązania między innymi do sztuki antyku. Łączenia nie są przypadkowe ani chaotyczne. Z pozornego misz-maszu wyłania się jednorodna koncepcja i całkowita harmonia.
Lampka biurkowa, Sinus

Geometria i symetria
Ważną zasadą podczas aranżacji wnętrza w tym stylu jest przestrzeganie zasad symetrii, która wprowadzi harmonię, tak pożądaną zwłaszcza w pokojach przeznaczonych do odpoczynku i relaksu, takich jak salon czy sypialnia. Symetria to synonim ładu i porządku, który dodatkowo ukoi nasze zmysły i sprzyjać będzie skupieniu.
W parze z symetrią w art déco idą zasady geometrii - meble i elementy wyposażenia przybierają kształty kół, kwadratów, rąbów, trójkątów... 

Paleta kolorów
Podstawę stanowią kolory neutralne i stonowane: biele, szarości, beże. Dzięki swojemu spokojnemu charakterowi pozostają tłem pozwalającym wyeksponować i wydobyć głębię barw z dodatków. Charakterystyczne w tym stylu jest zwłaszcza szkło barwione na kontrastujące, intensywne odcienie.
Stolik, Almi Decor

Luksus (nie) dla każdego
Styl art déco należy do bardziej ekskluzywnych stylistyk aranżacji wnętrz. Jest on bogaty w antyki i perełki retro designu a także dzieła sztuki w postaci rzeźb czy obrazów. Wykorzystuje się tu także materiały trwałe i dobrej jakości, które zapewnią komfort użytkowania na najwyższym poziomie: naturalna skóra, ekskluzywne tkaniny, marmur. Nie każdy więc może pozwolić sobie na luksus posiadania domu wystylizowanego na oryginalne art déco. Każdy jednak może czerpać inspiracje z tego stylu i użyć ich przy projektowaniu swojej wymarzonej aranżacji, do czego zachęcamy wszystkich znużonych szablonowymi, powtarzalnymi pomysłami. Art déco to wyzwanie dla kreatywnych!
Projekt: SH STUDIO
Zdjęcia: serwis Domideco.pl
Tekst: Paula Ratkiewicz