Magazyn

Okno na świat - czyli o ścianie telewizyjnej

Redakcja
25-11-2013 o 10:47
Coś bez czego nie możemy żyć...telewizor. Nasze okno na świat. W wielu polskich domach odbiornik TV to jeden z najważniejszych elementów w salonie. Aby jak najlepiej spełniał swe funkcje, należy go umiejętnie wkomponować w wystrój całego wnętrza.
Wygląd nowych telewizorów bywa wyszukany pod względem ich formy. Dlatego też zaczęły one pełnić nie tylko funkcję użytkową, lecz również dekoracyjną. Nowoczesne odbiorniki wyglądające jak obrazy łatwiej jest wkomponować w wystrój salonu. Z urządzeniami starego typu nie było tak łatwo. Innowacyjne modele ekranów mają też możliwość zmieniania się po wyłączeniu w lustro, dzięki czemu telewizor staje się efektowną ozdobą. Jednak niezależnie od wyglądu odbiornika, wciąż stajemy przed dylematem - gdzie go umieścić? 
Ścianę telewizyjną najczęściej organizujemy w salonie - pokój dzienny ma zazwyczaj największą powierzchnię. To w nim spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi. Obszar przeznaczony na kącik telewizyjny musimy zatem dobrze zaplanować pod względem funkcjonalnym, uwzględniając preferencje wszystkich domowników.
Wybieramy telewizor
Zanim jednak urządzimy idealne miejsce dla naszego sprzętu, warto zastanowić się chwilę nad samym telewizorem i odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Po pierwsze, jak duży jest salon? Wielkość telewizora powinna być bowiem dopasowana do wielkości pomieszczenia. W małym salonie nie sprawdzi się wielkoformatowa plazma. Przy małych wnętrzach najważniejsze są względy praktyczne, przy dużych - możemy sobie pozwolić na więcej fantazji. Najbardziej uniwersalne są telewizory o przekątnej długości 32-42 cale. Drugą ważną kwestią jest odległość z jakiej będziemy oglądać telewizję. Im większa, tym wymagany jest większy model. Telewizory o przekątnej 21-25’’ należy oglądać z odległości 2,5-3 m, z kolei przy telewizorach 32-50’’, bezpieczna i wygodna odległość wynosi od 3,5 do 5 metrów. Warto pamiętać, aby odbiornik umieścić na linii wzroku osób siedzących. Jego dolna krawędź powinna znajdować się w odległości ok. 100 cm od podłogi, tak, aby patrzeć na ekran na wprost, ewentualnie lekko niżej. Pamiętajmy również, że nie wszystkie telewizory zachowają głębię kolorów w bardzo jasnych pomieszczeniach. Jeśli nie mamy możliwości ustawienia odbiornika z dala od okna i drzwi balkonowych, warto zastanowić się nad modelem LCD lub LED-owym. Telewizory plazmowe nadają się tylko do ciemniejszych pomieszczeń. Unikajmy stawiania ekranu na tle okien - zbyt duży kontrast męczy oczy.
Ściana, szafka czy stolik?
 Kiedy wybraliśmy już wymarzony model odbiornika, musimy w końcu znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Ściana, szafka, czy stolik? Ściana z telewizorem stanowi centralny punkt pokoju dziennego i na niej najdłużej skupia się wzrok domowników. Wieszając telewizor na ścianie, nie tylko zaoszczędzimy sporo miejsca, ale nasz salon może znacznie zyskać na wyglądzie. Jest to idealnie rozwiązanie do małych pomieszczeń. Jeśli zamierzamy uczynić z telewizora dekorację salonu, stwórzmy odrębne tło dla obszaru, w którym ma być usytuowany odbiornik. W celu wyeksponowania telewizora stosuje się proste zabiegi polegające głównie na kontrastowym doborze koloru ściany. Ciekawa tapeta, lub cegła na ścianie, wyróżni kącik telewizyjny. Betonowe płyty lub farba imitująca beton dodadzą salonowi nieco loftowego, industrialnego charakteru. Płytka wnęka ścienna również idealnie nadaje się do ekspozycji telewizora. Jej dolną część możemy, w zależności od potrzeb, wykorzystać na umieszczenie stolika. Ciekawym rozwiązaniem jest ruchomy wysięgnik na telewizor pozwalający dostosować jego ustawienie w poziomie i pionie. Kable możemy schować w maskownicy, którą dzięki podświetleniu lub pomalowaniu zamienimy w element ozdobny. Aranżacja ściany z telewizorem powinna być dostosowana do stylistyki wnętrza, ale dobrze, jeśli uda się ją wyróżnić. Zadbajmy, by niezależnie od naszych potrzeb, kompletna aranżacja nie była zbyt męcząca dla oczu. Unikajmy w otoczeniu odbiornika zbyt jaskrawych kolorów i mieszania wzorów, które będą odwracać naszą uwagę od ulubionego programu.
Jeśli nie chcemy umieszczać telewizora na ścianie, możemy zdecydować się na szafkę lub mebel modułowy. Stoliki szklane i metalowe najlepiej będą się prezentowały w nowoczesnych i industrialnych wnętrzach, z kolei drewniane - w tradycyjnych i klasycznych. Pamiętajmy, że wysokość stolika powinna być dopasowana do wysokości sofy lub fotela, aby telewizor znajdował się na wysokości wzroku. Jeśli nie potrafimy wybrać konkretnego miejsca, dobrym rozwiązaniem jest szafka RTV na ruchomych kółkach, którą można dowolnie przestawiać. Decydując się na meble modułowe, możemy dowolnie je dobierać. Modułowe rozwiązania najczęściej posiadają już odpowiednie miejsce na sprzęt RTV oraz sprytne schowki na kable. Aby nasz kącik był niebanalny, warto zastanowić się nad zabudową wykonaną samodzielnie lub przez fachowca. Dostępne na rynku produkty pozwalają tworzyć ciekawe, przykuwające wzrok kompozycje. 
Tekst: Julia Oniszko
Zdjęcia: Profile architektów w Domideco