Magazyn

Multiroom

Redakcja
29-11-2013 o 10:06
Do snu kołysze Cię uwodzicielski głos Alicii Keys. Dzień zaczynasz w łazience z żywiołową Beyonce, a aromatyczną kawę pijesz w towarzystwie Ramazzottiego. Gdy wychodzisz z domu, żegna Cię sam Jackson...
Chcesz, aby Twoja ulubiona muzyka rozbrzmiewała w każdym zakątku domu? To możliwe. Wystarczy jeden, inteligentny system. Era magnetofonów, wierz HI-FI i MP4 dawno minęła. Obecnie serca melomanów podbija system multiroom, czyli jeden, zintegrowany system audio dla całego domu, który pozwala słuchać różnej muzyki, w różnych pomieszczeniach w tym samym czasie. Dzięki niemu nie musisz już przenosić magnetofonu czy radia z pokoju do pokoju. Zaoszczędzisz też sporo pieniędzy i...zdrowia. Dzieci nie będą bowiem chciały drogich sprzętów stereo, a mąż nie będzie się wściekał, że znów słuchasz swojej ulubionej audycji radiowej, kiedy on ma ochotę na mocnego rocka. Mooltiroom korzystnie wpływa również na wizerunek wnętrza. Pokaźnych rozmiarów urządzenia grające, wielkie kolumny i kilometry kabli zastąpione są specjalnymi sterownikami i głośnikami. Odpowiednio zamontowane w ścianach i sufitach zapewniają komfort, estetykę i oszczędność miejsca.  
Zdjęcie: Samsung
Serce sysytemu
Podstawą działania nagłośnienia wielostrefowego jest jednostka centralna, zwana także kontrolerem czy sercem systemu. Kontroler zarządza muzyką w całym obiekcie przekazując dźwięk z urządzenia źródłowego do poszczególnych pomieszczeń za pomocą odpowiednio połączonych z nim wzmacniaczy strefowych i głośników. Wybór muzyki oraz regulacja parametrów dźwięku w pomieszczeniach odbywa się przy użyciu zamontowanego na ścianie panelu sterującego lub pilota systemowego z wyświetlaczem. Wybrane modele systemu dają też możliwość sterowania zasobami audio za pomocą tabletów i smartfonów. By móc w pełni korzystać i cieszyć się z uroków centralnego nagłośnienia w każdym zakątku domu czy mieszkania, wystarczy zainstalować w telefonie specjalną aplikację i odpowiednio skonfigurować program. Podstawową zaletą multiroomu, zaraz po wygodzie, jest estetyka. Jednostka centralna jest jedna dla całego budynku. Można ją ukryć w dowolnym miejscu lub umieścić w pomieszczeniu przygotowanym z myślą wyłącznie o niej.
Etap planowania
Planowanie systemu multiroom należy przewidzieć na etapie koncepcji funkcjonalnej wnętrza - informuje Anna Łabędzka z Artes Design. - Tworząc plan domu czy mieszkania przewidujemy, jak będzie się toczyło w tej przestrzeni życie codzienne domowników, gdzie miałaby być obecna muzyka oraz jak inwestorzy będą chcieli nią sterować. Omawiając te kwestie na początku projektu można zaplanować odpowiednio schemat elektryki oraz zabudowy kartonowo-gipsowe - dodaje. 
Zdjęcie: Somfy
Modny minimalizm
Aby system działał odpowiednio, niezbędne jest również urządzenie źródłowe - serwer lub tuner dostarczający sygnał audio. Na serwer można nagrywać płyty ze źródeł zewnętrznych lub ściągać pliki za pomocą komputera podłączonego do internetu. Nowoczesne serwery są bardzo pojemne i mieszczą nawet kilka tysięcy godzin utworów. Co więcej, są bardzo funkcjonalne. Zgromadzoną na nich muzykę można dowolnie katalogować, np. według nazwiska artysty lub tworzyć grupy swoich ulubionych utworów. Zastanawiasz się czyj głos dobiega właśnie z głośnika? Wystarczy, że spojrzysz na panel sterujący. Serwery oprócz tego, że gromadzą dźwięk, dostarczają także informacji o artyście i jego dziełach. Ogromne głośniki i kolumny to już przeżytek. System wielostrefowego nagłośnienia wyposażony jest w specjalne głośniki, które montuje się w suficie lub w dyskretnym miejscu na ścianie. Dzięki temu zyskujesz dodatkowe miejsce i możliwość dowolnej aranżacji przestrzeni. Eleganckie, proste w formie głośniki idealnie wpisują się w każdą kompozycję. Są dopełnieniem tych nowoczesnych i minimalistycznych, zaś tym bardziej wyszukanym zupełnie nie przeszkadzają. 
Zdjęcie: Somfy
Muzyka z całego świata
Chociaż kable są niewidoczne, nie znaczy, że ich w ogóle nie ma. Wręcz przeciwnie. Stanowią one łącznik między sercem a głośnikami i urządzeniami wspomagającymi działanie systemu. Bez nich funkcjonowanie multiroomu byłoby niemożliwe. Jednak aby nie zakłócać stylizacji wnętrza, kable są umieszczane w specjalnych kanałach tak, by nie było ich wcale widać. W budownictwie, w którym nie ma możliwości ułożenia specjalnego okablowania, istnieje możliwość zastosowania systemu bezprzewodowego, pozbawionego jednostki sterującej. Jego instalacja nie wymaga rozprowadzania jakichkolwiek przewodów. By cieszyć się muzyką zgromadzoną na serwerach całego świata, trzeba podłączyć serwery i głośniki do źródła prądu. Wśród innowacyjnych systemów znajdzie się także coś dla fanów dobrego kina. Wybrane modele systemów multiroom wyposażone są bowiem w dodatkową funkcję video. Dzięki temu, już nie tylko dźwięk, ale również i obraz może być przesyłany z centrali do poszczególnych pomieszczeń. Walka o pilota i ciągłe dylematy – bajka czy wiadomości, przestają istnieć. Teraz każdy może sam decydować i robić to, na co tylko ma ochotę.  
Zdjęcie: Somfy
Oszczędność miejsca, estetyka pomieszczeń, wysoka funkcjonalność, prosta obsługa, oszczędność czasu i pieniędzy – o zaletach multiroomu można by rozmawiać bez końca. Tak jak kiedyś centralne ogrzewanie, tak teraz wielostrefowe nagłośnienie podbija serca inwestorów. Multiroom doskonale sprawdza się jako indywidualny system. Można go jednak połączyć z inteligentnym sterowaniem całym budynkiem. To innowacyjne, a zarazem niezwykle luksusowe rozwiązanie sprawi, że poczujesz się nadzwyczaj komfortowo. 

Zdjęcia: Somfy, Samsung
Tekst: Redakcja