Magazyn

Kilka sposobów na aranżację loftu

Redakcja
05-12-2013 o 14:20
Co sprawiło, że mieszkanie w lofcie stało się obecnie tak niezwykle popularne, wręcz poszukiwane i upragnione? Osobiście, ja również wolałabym mieszkać w wysokim mieszkaniu, o dużej, otwartej przestrzeni z mnóstwem światła dziennego. Małe mieszkania potrafią bowiem przytłaczać. Bardziej tłamszą niż pobudzają do życia.
Na początek odrobina historii. Pierwsze lofty w Polsce powstały w Łodzi, w XIX - wiecznej fabryce Karola Scheiblera. Bardzo szybko te eleganckie mieszkania znalazły swoich zwolenników niemal w całej Polsce. Do tworzenia loftów wykorzystywano zazwyczaj stare fabryki, tzw. hard lofty. Z czasem jednak developerzy zaczęli stawiać budynki stylizowane na  starą przemysłową architekturę. Pojawiły się tzw. soft lofty.

Skoro decydujemy się na loft w starej fabryce, to czy styl wnętrza musi być industrialny i nowoczesny, czy możemy pójść w nieco inną stronę, do klimatu romantycznego i eklektycznego? Moim zdaniem wszystkie chwyty są dozwolone. Należy jednak zachować umiar, by loft pozostał loftem. To od nas zależy czego oczekujemy od mieszkania. Wpływ na końcową aranżację przestrzeni ma bardzo wiele czynników: styl życia jaki prowadzimy, liczba członków naszej rodziny, czy po prostu nasze zamiłowania. To wszystko powinniśmy brać pod uwagę także przy tworzeniu loftu.
Poniżej prezentuję kilka sposobów aranżacji wnętrza światła i przestrzeni, czyli loftu. Niech posłużą Wam jako drogowskaz. 
Modnie, czyli industrialnie
Styl industrialny zwany także przemysłowym od lat budzi zachwyt wśród architektów i właścicieli loftów. I nic w tym dziwnego, bowiem ma w sobie coś niepowtarzalnego... Minimalizm, duże powierzchnie o chłodnej kolorystyce, proste formy i wysoki sufit to cechy charakterystyczne surowego stylu przemysłowego. Industrialny loft nie może się obyć także bez łączenia starych elementów z nowymi. Mile widziane są w tym przypadku przedmioty z salonu babci: stary kufer, duże drewniane ramy na zdjęcia albo po prostu  kilka pordzewiałych przedmiotów z warsztatu lub garażu. Nieodłącznym elementem mieszkań w starych fabrykach są ściany wykonane z surowej cegły. Materiał ten jest niezwykle wdzięczny i tylko z pozoru chłodny. W rzeczywistości stanowi dopełnienie aranżacji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by nieco zmienić charakter ceglanej ściany. Styl industrialny przyzwala na stosowanie koloru. Co powiecie zatem na białą cegłę? Taka przestrzeń to wdzięczne tło dla reszty aranżacji. Dobrze jest odpowiednio ją oświetlić. Ten zabieg podkreśli fakturę materiału. Ważnym elementem mieszkań przemysłowych są duże okna. Ich ramy można malować na dowolny kolor, tworząc w ten sposób przestrzeń dopasowaną do naszych upodobań. Jeśli pragniemy wnętrza spokojnego, zdecydujmy się na monochromatyczną czerń, biel lub odcienie szarego. Zwolennicy odważnych kolorów mogą śmiało zastosować je w swoim lofcie. Różowe ramy okienne z pewnością zaczarują wnętrze. Kolejnym ważnym elementem w stylu przemysłowym są proste, metalowe elementy. Formę tę przybierają najczęściej meble lub konstrukcje oświetleniowe. Duże, wiszące lampy, żarówki bez abażurów, niezabudowane instalacje rur - lofty to lubią. 
Detal to podstawa
Tak samo, jak w tradycyjnych mieszkaniach, tak i w loftach istotne są detale. W tych drugich, z uwagi na ich przestrzeń, łatwiej jest nam wyeksponować pewne przedmioty. Mamy zatem nieograniczone możliwości tworzenia zaskakujących, a zarazem przyjemnych dla oka, eleganckich aranżacji. Na co warto zwrócić uwagę? Niebanalne lampy, metalowe krzesła, wysokie lustrzane tafle czy ciekawa grafika na ścianie - już jeden, tego rodzaju element, może okazać się kropką nad "i". Jeżeli nie lubisz otaczać się wieloma przedmiotami, wyeksponuj surowe instalacje, o których była mowa wcześniej. Odpowiednio wkomponowane nie będą straszyć. Wręcz przeciwnie, staną się najlepszą ozdobą loftu. Wnętrze stanie się ciekawsze, jeśli zechcemy dodatkowo nieco zmienić pierwotną funkcję jednego czy kilku pomieszczeń. Kto powiedział, że łazienka w lofcie ma być tylko łazienką?  Z pomocą doświadczonego architekta uczyń z niej najważniejsze miejsce. Niech budzi zachwyt wszystkich gości, a nas samych kusi do długich, odprężających kąpieli. 

 

Trochę romantyzmu
Surowość i prostota to piękno samo w sobie, bez dodatkowych, zbędnych dekoracji czy ozdób. Ściana z czerwonej cegły, przemysłowe ciężkie drzwi, czarna drewniana podłoga pokryta żywicą epoksydową, wyciągnięta na wierzch instalacja, cały labirynt rur. Takie pomieszczenia mają w sobie pewną klarowność, jasny przekaz. Są łatwe w odbiorze, pomagają w odpoczynku. Niektórzy pragną jednak odrobinę więcej romantyzmu. I co wtedy? Czy lofty to zniosą? Z pewnością tak!  Ciekawym sposobem na stworzenie romantycznego loftu jest sufit wykonany ze stiuku, schody kręcone z ozdobną barierką lub fotel zawieszony w centralnym punkcie pomieszczenia. Nie są zabronione także dodatki z motywem kwiatów czy etnicznym wzorem. Wystarczy niewiele, by nieco odmienić surowy charakter loftu, zachowując przy tym jego przemysłowy charakter.
Jeśli pragniecie kupić mieszkanie w centrum, jednak nie satysfakcjonuje was szare blokowisko, a zwykła zabudowa miejska wydaje się zbyt mała i przytłaczająca, zdecydujcie się na apartament przemysłowy. Z pewnością nie będziecie żałować. Otwarta przestrzeń, wnętrza wypełnione blaskiem dziennego światła, niebanalne sposoby aranżacji przestrzeni, mnóstwo sprawdzonych rozwiązań czy możliwość realizacji innowacyjnych pomysłów - za wyborem loftu przemawia doprawdy wiele. To przestrzeń wręcz stworzona do życia, pracy i relaksu. 
Tekst: Dominika Wardzińska
Zdjęcia: Profile Architektów w Domideco