Magazyn

Wroclove Design 2014

Redakcja
09-05-2014 o 17:28
Po raz drugi na cztery majowe dni stolica Dolnego Śląska staje się polską stolicą designu! Od 14 do 18 maja 2014 będziemy mogli podziwiać design i sztukę na skalę europejską. Wroclove Design to pierwsza we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku impreza prezentująca design i sztukę na europejską skalę. Festiwal splata świat designu, architektury, sztuki i biznesu. W programie znalazły się liczne wystawy, spotkania, warsztaty i wykłady. DESIGN: OTWARTY!
Wroclove Design chce odczarować pojęcie „designu”, dla wielu wciąż obcego, hermetycznego i nieprzyjaznego. Chcemy pokazać, że design to więcej niż estetyka. To myśl stojąca za produktem, to otwieranie się na człowieka i jego potrzeby. Design to nie modny gadżet - to przedmiot zaprojektowany tak, by być przyjaznym każdemu użytkownikowi, młodemu i starszemu, pełno- i niepełnosprawnemu. Dobre projekty budują świat mądrze urządzony, świat bez barier, otwarty.
Festiwal prezentuje nie tylko uznanych polskich i europejskich projektantów, gwiazdy designu, ale co najważniejsze wrocławski potencjał kreatywny i twórczy. Sercem wydarzenie staje się Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016 – miasto spotkań i dialogu międzykulturowego.
MIEJSCE: DWORZEC PKP, WROCŁAW GŁÓWNY

Unikatowa przestrzeń Dworca Głównego stanowi doskonałe tło dla prezentacji designu łączącego ponadczasowość z innowacją – skierowanego do mieszkańców nowoczesnych miast, doceniających odważne pomysły, mobilnych i aktywnych, doceniających wartość klasyki, ale ciekawych nowości.
STREFY DESIGNU
DESIGN + RZEMIOSŁO
Przestrzeń zainspirowana tradycyjnymi technikami, klasycznym rękodziełem i naturalnymi materiałami, a jednocześnie miejsce, które pokaże, że nowe podejście do znanej materii i łączenie jej z nowoczesną technologią, tworzą produkt na miarę dzisiejszych czasów.
Dziś rzemiosło wraca do łask. Otoczeni technologią, zasypani tanią chińszczyzną znowu zaczynamy dostrzegać, że wytwory rąk ludzkich są bardzo wartościowe.
W ramach strefy DESIGN + RZEMIOSŁO będziemy mogli podziwiać wiele produktów, których koncepcja wykonania jest związana z naturą – drewnem. Na wystawie pojawią się ekologiczne zabawki z manufaktury Wooden Story, swoimi meblami pochwali się wrocławska pracownia Projekt Drewno czy zainspirowana skandynawskim wzornictwem firma Take Me Home. Marka ConceptRelaxArt udowodni zaś, że podczas projektowania można wykorzystywać również stare drewno. Projekty, które będzie można zobaczyć w strefie DESIGN + RZEMIOSŁO, to połączenie innowacyjności i tradycyjnego wykonania. Te dzieła handmade często są inspirowane konkretnym materiałem bądź techniką. Dowiodą tego tematyczne ekspozycje przygotowane przez Muzeum Karkonoskie oraz galerie Artystycznego Nadodrza. 
DESIGN + TECHNOLOGIE
Strefa DESING + TECHNOLOGIE to idealne miejsce, by dokładnie zrozumieć założenia design thinking. Celem jest ukazanie kompleksowości designu, którego zadania wykraczają daleko poza estetyzację produkcji przemysłowej. Aby przedmioty odpowiadały wszystkim tym założeniom, projektanci korzystają z innowacji, które umożliwiają im projektowanie w zupełnie nowy, nieznany do tej pory sposób.
Jednym z wyjątkowych projektów prezentowanych na Wroclove Design 2014 będzie prezentowana przez Orange Polska Ambient Reminder Bowlinteraktywna misa, stworzona dla osób, które zapominają o zabraniu z domu przedmiotów codziennego użytku: telefonu, kluczy, portfela. Do prezentowanych w 2013 roku drukarek 3D, dołączy w tym roku skaner eviXscan 3D light, urządzenie, dzięki któremu projektant w kilka chwil na ekranie komputera może ujrzeć model 3D wykonanego przez siebie prototypu, bez konieczności żmudnego odwzorowywania go ręcznie. Podczas warsztatów car designera Jacka Pepłowskiego czy w pracowniach FRESH DESIGN będzie można zobaczyć w akcji także nowoczesne tablety graficzne marki Wacom. 
DESIGN + PRZESTRZEŃ    
To jakość przestrzeni kształtuje sposób, w jaki myślimy o mieście. Wroclove Design na wiele sposobów stara się miasto poznać, dyskutować o sposobach na jego udoskonalenie, wpływać na rozwój naszych metropolii. W ramach strefy DESIGN + PRZESTRZEŃ odbywać się będzie szereg projektów m.in. Fresh Design, Urban Garden, Mobile Design.

MOBILE DESIGN to okazja do przyjrzenia się z bliska wzornictwu przedmiotów służących do przemieszczania się lub po prostu ruchomych. Oprócz samochodów mogą to być mobilne meble, rowery, poruszające się zabawki i wiele innych. Przestrzeń poświęcona designowi w ruchu nie mogła być oczywiście statyczną wystawą – stworzyliśmy interaktywną przestrzeń, do której współtworzenia zapraszamy wszystkich odwiedzających Wroclove Design 2014

WARSZTATY JACKA PEPŁOWSKIEGO
Nie tylko fani motoryzacji zachwycają się nieskazitelną linią karoserii niektórych aut na ulicy. Najnowocześniejszy car design zostanie rozłożony na czynniki pierwsze m.in. podczas warsztatów z Jackiem Pepłowskim (projektantem marki Mini Cooper, gościem projektu „Aktywni i kreatywni – Polacy w Europie”). Wykorzystując tablety graficzne Wacom, Pepłowski przeprowadzi uczestników przez wszystkie etapy dynamicznej drogi od idei do gotowego projektu pojazdu.

INTERESUJĄCE ROWERY Z POLSKICH MANUFAKTUR
Częścią strefy MOBILE DESIGN będzie też wystawa nowatorskich jednośladów. Celem Macieja Badowskiego, autora projektu roweru Erboo, było obalenie stereotypu bambusa, wielu kojarzącym się tylko z opatrzonym dodatkiem wnętrzarskim. Bambusowe rowery Badowskiego są idealnym przykładem designu, który estetykę łączy z funkcjonalnością. Ładne rzeczy, które niczemu nie służą, nie są interesujące – mówi Maciek. To dopiero początek – Fera Bikes zaprosi do zrealizowania swojego własnego pomysłu na rower, natomiast projekt Roverlover pokaże, co zrobić, by wasze stare rowery z poczwarek zmieniły się w motyle. Każdy projekt jest jedyny w swoim rodzaju, dlatego nie ma mowy o dwóch identycznych egzemplarzach.

DESIGN EKSTREMALNY
Przy aranżowaniu przestrzeni MOBILE DESIGN współpracujemy z Seventyone, producentem sprzętu do uprawiania sportów deskowych. Specjaliści w tworzeniu desek skimboardowych, wakeskate oraz longboardów sprawią, że Wroclove Design będzie miejscem aktywnego spędzania czasu dla całej rodziny.       

INTERACTIVE FINGERS OD LAX MOBILE DESIGN to nie tylko pojazdy. Jednym z prezentowanych projektów będą Interactive Fingers – interaktywna struktura, która reaguje na każdy ruch człowieka. Projekt Laboratory for Architectural Experiments LAX został pomyślany w taki sposób, że im bliżej instalacji znajdzie się odbiorca, tym bardziej intensywna będzie jej reakcja. Nieformalny zespół jak najbardziej formalnych architektów LAX (Laboratory for Architectural Experiments) postanowił odkrywać nowy potencjał współczesnej architektury. Idea Interaktywnego Pawilonu zrodziła się w głowach dwojga młodych architektów: Anny Grajper i Sebastiana Dobiesza, doktorantów na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. To właśnie ten duet w wyniku badań prowadzonych nad Architekturą Interaktywną postanowił zrealizować własne przedsięwzięcie – instalację INTERACTIVE FINGERS, która pomoże przenieść do Wrocławia międzynarodowy dyskurs nad przyszłością mariażu architektury i nowoczesnych technologii.

URBAN GARDEN to nieszablonowy pomysł na przestrzeń, odważne i kreatywne myślenie o mieście. Miejskie ogrody to miejsca przyjazne, sprzyjające spotkaniom, rozmowom, z klimatyczną muzyką, smacznym jedzeniem - po prostu dobrze zaprojektowane. Pierwsza strefa Urban Garden powstanie wokół samego Dworca Głównego i w jego okolicy, druga w centrum miasta, na Ulicy Oławskiej.
W zaaranżowanym z wykorzystaniem elementów małej architektury, świateł oraz zieleni Chillout Garden, realizowany będzie nowy cykl festiwalu Wroclove Design: SPOTKANIA NA TARASIE - debaty, dyskusje, wywiady prowadzane z gośćmi przy udziale publiczności.
DESIGN BEZ BARIER  
Wroclove Design 2014 chce być festiwalem bez barier, w którym mogą uczestniczyć wszyscy chętni. To założenie jest zauważalne w każdej strefie, podczas każdego warsztatu, wykładu czy debaty. DESIGN BEZ BARIER to sposób myślenia o otaczającym nas świecie, który czyni go przyjaznym dla wszystkich użytkowników. Chcemy pokazać, że drobne z pozoru działania mogą robić wielką różnicę i przeciwdziałać wykluczeniu z kultury.
Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Wroclove Design będą tłumaczone na język migowy, a w każdym punkcie informacyjnym znajdą się wolontariusze i przewodnicy pomagający niewidomym oraz głuchym w komunikacji podczas Festiwalu.

Szczególnej uwadze polecamy wystawę „DESIGN BEZ BARIER” z projektami tworzonymi z myślą o niwelowaniu przeszkód stających każdego dnia na drodze osób niepełnosprawnych. Oto niektóre z nich:
       
iWheel | Arłamowski Investment
Inteligentny wózek inwalidzki, którym można sterować za pomocą smartfona, joysticka, ruchem gałek ocznych, a nawet umysłem. Projekt Patryka Arłamowskiego jest jednym z finalistów konkursu na Polski Wynalazek Roku organizowanego przez Telewizję Polską oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.     
   
TOTU | Natasza Sałańska
Zestaw naczyń przyspieszający powrót do pełnej samodzielności osób, które niedawno straciły wzrok. Taca wyposażona w magnesy i reliefy ułatwia orientację w ułożeniu naczyń, wspomaga pamięć przestrzenną, wyznacza mały obszar łatwy do orientacji. Naczynia mają przyjazne, płynne formy ściśle związane z funkcją. Nowoczesny design zestawu TOTU sprawia, że może być on atrakcyjny również dla innych użytkowników chcących podnosić potencjał swojego mózgu.     

Sound Cube | Siemens Audiologia
Audialna wystawa skupiająca się na roli słuchu w życiu społecznym. Dzięki Sound Cube dowiemy się, co słyszy dziecko w brzuchu matki lub „zobaczymy” dzieła Pollocka i Klimta na aparatach słuchowych. Na Wroclove Design zostaną też zaprezentowane najnowocześniejsze osiągnięcia w dziedzinie protetyki słuchu: pierwszy na świecie wodoodporny aparat słuchowy i designerskie urządzenia, które mogą być modnym dodatkiem do ubrania.
KIDS DESIGN  
Dziś dziecko – jutro projektant!
Festiwal nie zapomina i o najmłodszych odbiorcach - w ramach strefy KIDS DESIGN nie tylko prezentujemy najciekawsze produkty dla dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim zapraszamy małych projektantów do udziału w dziesiątkach warsztatów, dzięki którym zrozumieć można zasady funkcjonowania świata i organizacji przestrzeni. Podstawą naszych działań z dziećmi jest edukacja poprzez zabawę. Uświadamiamy dorosłym, że dziecko jest świadomym odbiorcą kultury i tak należy je traktować.  

Wydawać by się mogło, że design to pojęcie skomplikowane i złożone, które rozumieją tylko dorośli. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że to abstrakcyjne hasło może być podstawą do świetnej zabawy i edukacji. Czy ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, że najefektywniej wiedzę przyswaja się przez zabawę? Właśnie dlatego w strefie KIDS DESIGN przygotowaliśmy dla dzieciaków liczne warsztaty, na których będą mogły zaprojektować pokój, zbudować igloo, uszyć swój designerski T-shirt, a nawet stworzyć własną grę planszową. Dzięki tym zajęciom początkujący projektanci zrozumieją zasady funkcjonowania świata i organizacji przestrzeni.

Strefa KIDS DESIGN ma uzmysławiać nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom, jak ważne jest dla rozwoju najmłodszych stworzenie im dobrze zaprojektowanego otoczenia. KIDS DESIGN to podróż do świata najciekawszych produktów dla dzieci i młodzieży. Swoje projekty przedstawią m.in.:   

Dam!Design, firma tworząca sztukę użytkową zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To grupa projektantek, które chcą udowodnić, że design ułatwia życie, uczy i bawi.

Esy-magnesy, marka projektująca
magnesy w pięknych kolorach i wzorach, które inspirują, pobudzają wyobraźnię i kreatywność.

Tiu Tiu pracownia rysunku prezentująca twórczą, ciekawą, przyjazną i wesołą grafikę dla dzieci.
Najbardziej dociekliwi odkrywcy będą mogli poznać cały proces twórczy!

KIDS DESIGN – ZAPRASZAMY DO BUDOWANIA ROBOTÓW, TESTOWANIA I DOBREJ ZABAWY!
FINALIŚCI KONKURSU DESIGN - OPENSPACE: NARCYZM 
Po obradach kapituła wyłoniła 32 projekty finałowe, które wezmą udział w wystawie konkursowej podczas Wroclove Design 2014. Spośród grupy finalistów wyłonieni zostaną zwycięzcy – trzy wyróżnione projekty poznamy podczas Gali Otwarcia Festiwalu 14 maja 2014 w Sali Sesyjnej Dworca Głównego PKP.  
Lista finalistów konkursu DESIGN – OPEN SPACE_NARCYZM:
AKA – STOLIK
Bączkowska Agnieszka – PRISM
Birut Ewelina – ZESTAW DO PRZYGOTOWYWANIA NATURALNYCH KOSMETYKÓW
Coperativa Studio – DESIGN VICTIM
Czeczko Marta – BIURKO CACHE-CACHE
Dobiecka Katarzyna, Paryna Magdalena – STÓŁ +/-
Dziembaj Gosia – OVO/MALA urny
Greszta Mateusz – OSMO
Gruszczyńka Marzena – GRZEBIEŃ
Jaworska Marta – VEGETABLE
Jurga Joanna K – Forma do pieczenia chleba TC/6
Kaczmarek Łukasz – mO
Kitka Mateusz – Lampa PATYCZAK
Koralewska Joanna – LALALOVE
Krajewska Maja – TEAM meble
Książek Anna – ZAKŁADKA
Kuhn Klaudia – BAWA
Lesiak Alicja – LITEROWNIK i PRZYPRAWNIK
Lubaś Aleksandra – HEARiT
Łoś Ewa – ULi
Mróz Kamila – TRIKI biżuteria modułowa
Ozimkowska Joanna – SZACHY
Papiński Maciej – Lampka KUBO
Poudray Amaury – PUKKA brush RR RUZKLER – HUGBAG
Szcześniak Kamila – TOUCHY
Śliwińska Aleksandra – MORNING
Świątek Dawid – FELTSLEDGE
Wasiuk Monika – FIREBALL
Witkowicz Magdalena – Pingwin. Witaminowy Przyjaciel
Żeromska Aleksandra – ZGRUBKI  
Seminarium DESIGN DLA BIZNESU   Wydarzenie towarzyszące Wroclove Design 2014      

Dobry design marki, opakowania czy produktu dodaje wartość, pozwala wyróżnić się na tle globalnej konkurencji oraz zdobyć lojalność klientów. Konsumenci lubią dobry design, a przedsiębiorcy zaczynają to dostrzegać. Sukces rynkowy takich firm jak Apple czy Sony stale podnosi poprzeczkę i oczekiwania klientów wobec atrakcyjności i użyteczności produktów.
 

Seminarium DESIGN DLA BIZNESU to cykliczne wydarzenie w ramach festiwalu Wroclove Design poświęcone roli designu w kreowaniu innowacji i budowaniu przewagi konkurencyjnej firm. Celem tegorocznego seminarium jest przybliżenie przedsiębiorcom praktycznych aspektów wdrażania projektów wzorniczych. Uznane biura projektowe z Polski i Niemiec oraz firmy z sukcesem wdrażające design zaprezentują studia przypadku z własnej praktyki.  
Udział w seminarium to niepowtarzalna okazja poznania kulis projektu innowacyjnej kostki multimedialnej Dice - zdobywcy iF Design Gold Award. Dowiemy się jaką rolę design odegrał w globalnym sukcesie produktu oraz jak zorganizowana była współpraca miedzy biurem wzornictwa przemysłowego - Mindsailors a producentem – Game Technologies.

Pan Zdzisław Sobierajski opowie o praktycznych aspektach współpracy z projektantami. Przedsiębiorcy dowiedzą się m. in. czym kierować się w doborze projektanta? jakich błędów unikać w relacjach inwestor-projektant? ile kosztuje design w małej firmie? ile warte są projekty?

O swoich doświadczeniach stosowania designu jako katalizatora innowacji opowiedzą eksperci z Concordia Design. Z kolei prezentacja firmy Libet pokaże jak ograniczenia technologiczne wpłynęły na ostateczny kształt produktu Stream Line - zdobywcy nagrody Top Design.

Przedsiębiorcy zapoznają się z ofertą Dolnośląskiej Sieci Wzornictwa Przemysłowego oraz dowiedzą się jak nawiązać współpracę w zakresie wzornictwa z wrocławską ASP.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!